Техничар за заштиту животне средине је занимање које постаје незаобилазно у савременом друштву. Задатак техничара ове струке је да се стара о примени прописа из подручја екологије, да сакупља, сређује и анализира податке о степену загађења животне средине и прослеђује их надлежним установама које се брину о спровођењу закона.
Посао техничара за заштиту животне средине је веома разнолик и динамичан. Радом на заштити и ревилтализацији животне средине узоркује, мери и испитује физичка, хемијска и остала микробиолошка стања воде, ваздуха и тла, прати параметре штетних материја на разним локацијама, контролише рад са штетним и отпадним материјама,
прати и евидентира емисије штетних материјала у технолошким процесима, прати и евидентира загађења у индустрији, топланама, термоелектранама, комуналним водама, води рачуна о технологији правилног одлагања, складиштења и рециклаже отпадних материја. Може и да ради у лабораторијма, фабрикама пијаће воде, постројењима за прераду отпадних вода и чврстог отпада, рециклажним постројењима...
Након четири године школовања, техничар за заштиту животне средине има две могућности: да се запосли у некој од служби које се баве пословима из подручја екологије, хемијске индустрије, прехрамбене индустрије, општинске и друге инспекцијске службе, агенције за заштиту животне средине, саобраћаја, водопривреде,
пољопривреде, шумарства, текстилне индустрије или да настави школовање на неком од факултета.
(Технолошко-металуршки факултет, Факултет за физичку хемију, Хемијски факултет, али и многи други).
ТЕХНИЧАР ЗА ХЕМИЈСКУ И ФАРМАЦЕУТСКУ ТЕХНОЛОГИЈУ - 28 ученика
У школској 2023/24. години Технолошка школа уписује образовни профил ТЕХНИЧАР ЗА ХЕМИЈСКУ И ФАРМАЦЕУТСКУ ТЕХНОЛОГИЈУ.
Све је већа потреба сваког појединца, као и друштва, за превентивном заштитиом здравља, али и лечењем многобројних обољења указује на значај фармацеутске технологије. Посебно место у овој области припада: хемијским, медицинским и фармацеутским гранама . Техничар за хемијску и фармацеутску технологију је занимање за Вас ако волите хемију и фармацију, ако Вас занима начин на који се производе лекови , ради у хемијској и петрохемијској индустрији.
Савремено друштво свакодневно повећава потребу за: дијететским, витаминским и минералним суплементима, средствима за заштиту и одржавање здравог изгледа косе, коже и ноктију, учествује у индустријској производњи лековитих масти, таблета, антибиотика, прашкова, средстава за спречавање болести, раствора за ињекције и инфузију, капи и другог медицинског материјала чиме се ова индустријска производња сврстава међу водеће у свету.
Осим производње Техничар за хемијску и фармацеутску технологију задужен је за складиштење и контролу сировина и готових производа, продају и стављање на тржиште хемијских производа, лекова, третмана воде, планирање, праћење, контролу и вршење анализе технолошког процеса, сировина, полупроизвода, готових производа и складиштење у хемијској и фармацеутској индустрији.
Након завршене средње школе можете се запослити у погонима и лабораторијама хемијске и фармацеутске индустрије или наставити школовање на Фармацеутском, Хемијском, Технолошком или сродним факултетима и високим струковним школама.
Школовање за овај образовни профил траје 4 године.